Zbirke

Zbirka preslica i vretena

Najbrojnija je Zbirka preslica i vretena koja broji 185 preslica i 67 vretena. Temeljni fond zbirke sačinjavaju predmeti od drva koji potječu s kraja 19. i prve polovice 20. st., a koje su koristili seljani ruralnih sredina. Na svim preslicama i vretenima došle su do izražaja drvorezbarske sposobnosti posebno nadarenih pojedinaca koji su ih izradili pa njihovo umijeće predstavlja jedan vid narodne rukotvorne umjetnosti. Preslice se međusobno razlikuju po svom izgledu, vrstama rezbarija, šara i ukrasa. Pojedini detalji otkrivaju njihovo porijeklo, odnosno kojem je kraju pripadala. Na njima dominiraju cvjetni detalji, a najčešći motivi su križ, srce i razni natpisi: IHS, ime i prezime žene ili inicijali, godina izrade te ih je većina jako bogato dekorirana - izrezbarena tehnikom plitkog reljefa.

Predmeti iz svakodnevnog života

Zbirka predmeta iz svakodnevnog života je tipološki i sadržajno vrlo raznolika. Sadrži predmete svakodnevne upotrebe koji dokumentiraju način života u Dalmaciji, u različitim društvenim i državnim uređenjima tijekom prve polovice 20. st. Prema funkciji i njihovoj brojčanoj zastupljenosti, predmete možemo razvrstati u nekoliko skupina: predmeti umjetničkog obrta, glačala, svjetiljke, kućanski predmeti, oruđe i pribor.

Zbirka tekstilnog rukotvorstva

Zbirka tekstilnog rukotvorstva je vrlo bogata zbirka koja sadrži vrijedne predmete iz narodnog rukotvorstva neretvanskog kraja i Dalmatinske zagore. Sačuvani su muški, ženski i dječji odjevni predmeti, razni uporabni tekstilni predmeti (torbe, posteljina), te mnogobrojni uzorci prediva i tkanja. Posebnu dragocjenost predstavljaju originalni primjerci ženskog tradicijskog ruha doline Neretve. Predmeti su proizvedeni i korišteni od 19. st. do sredine 20. st. Zbirka predstavlja dragocjen izvor za proučavanje etnografskog naslijeđa doline Neretve i istraživanje nekadašnje kulture odijevanja kao i za izučavanje tehnika tkanja, vezenja i ukrašavanja tekstila. 


Zbirka namještaja

Zbirku namještaja čini profani namještaj domaće i dijelom strane proizvodnje skupljan uglavnom na području doline Neretve i Dalmatinske zagore. Namještaj upotrebljavan u domaćoj sredini svjedoči o visokoj kulturi stanovanja prvenstveno građanskih obitelji tijekom proteklih stoljeća. Najzastupljeniji je namještaj druge polovice 19. st. i prve polovice 20. st. koji je rad domaćih majstora-stolara, a izrađen je po uzoru historijskih stilova. Zbirku sačinjavaju komadi namještaja u užem smislu (stolice, stolovi, ormari, kreveti, komode, naslonjači i drugo), dok manji dio čine montažne dekoracije.

Zbirka tradicijskog gospodarstva

Zbirku tradicijskog gospodarstva čini građa tematski podijeljena na sljedeće cjeline: sakupljaštvo, lov i ribolov, stočarstvo, voćarstvo, poljodjelstvo i transport. Većina predmeta pripada razdoblju od polovice 19. do polovice 20. st., no oblicima odražava davnu prošlost osnovnih grana tradicijskog gospodarstva. Zbirka sadrži predmete za skupljanje plodova, naprave za sputavanje stoke, motike, srpove, sječiva za obrezivanje, oraće sprave, preše za grožđe, razne zamke za lov životinja, kola i dr. 

Arheološka zbirka

Arheološku zbirku čine arheološki nalazi pronađeni u Vidu u kojemu se nalaze ostatci antičke Narone. U nekoliko vitrina, izložen je arheološki materijal (ulomci skulptura, staklo, poklopci amfora, predmeti od metala i kosti, keramika i lucerne) pronađeni na širem prostoru zaštićene arheološke zone i kulturno-povijesne cjeline Narona – Vid.